nomani
13 آذر 1401 - 09:30

یک چهارم آلمانی‌ها بدلیل تورم قادر به خرید کریسمس نیستند

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که از هر ۴ آلمانی تقریبا ۱ نفر به دلیل تورم نمی‌تواند در کریسمس اقدام به خرید کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، بر اساس نتایج یک نظرسنجی که توسط موسسه پاسخ‌های اجتماعی جدید (INSA) انجام شده است، نزدیک به یک چهارم آلمانی‌ها به دلیل تورم افسارگسیخته امسال در کشورشان قادر به تهیه هدایای کریسمس نیستند. آن ها در این نطرسنجی اعلام کردند که تصمیمی برای خریدهای کریسمس  ندارند.

این نظرسنجی که به سفارش روزنامه آلمانی بیلد انجام شد و اسپوتنیک درباره آن گزارش تهیه کرده، نشان داد که 23 درصد از پاسخ دهندگان به هیچ وجه هیچ هدایایی برای کریسمس نمی خرند، در حالی که کمتر از نیمی از افراد نشان دادند که می توانند خریدهای مربوط به فصل جشن را در درآمد عادی خود قرار دهند. 22 درصد دیگر گفتند که از پس انداز خود برای خریدهای کریسمس استفاده خواهند کرد و 3 درصد نیز گفتند که ممکن است حتی بدهی داشته باشند و  نتوانند هیچ  خریدی انجام دهند.

طبق گزارش این روزنامه، یافته ها نشان می دهد که حداقل 56 درصد از هدایای کریسمس در حال حاضر گران تر از سال 2021 و با تورم تا 10 درصد روبرو هستند.

اداره آمار اروپا نرخ تورم مواد غذایی در منطقه یورو طی ماه نوامبر 2022 را 13.6 درصد اعلام کرد. این رقم نسبت به ماه قبل از آن 0.5 درصد افزایش داشته است.

تورم مواد غذایی در این منطقه طی یک سال گذشته جهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. در نوامبر سال قبل نرخ تورم مواد غذایی در منطقه یورو فقط 2.2 درصد بوده است که نرخ تورم 13.6 درصدی مواد غذایی در نوامبر امسال بیش از 6 برابر نرخ تورم نوامبر سال قبل است.

کل تورم منطقه یورو در نوامبر امسال نیز 10 درصد اعلام شده که اگرچه نسبت به ماه قبل کاهش داشته است اما همچنان دو رقمی باقی مانده است. از 19 عضو منطقه یورو 11 کشور در ماه نوامبر تورم دو رقمی داشته‌اند. لتونی با تورم 21.7 درصدی بیشترین نرخ تورم را در میان اعضای این منطقه داشته و اسپانیا با تورم 6.6 درصدی کمترین نرخ تورم را داشته است.

آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی نیز در این ماه تورم دو رقمی داشته است. نرخ تورم آلمان در ماه نوامبر 11.3 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.3 درصد کاهش داشته است. نرخ تورم ایتالیا در این ماه 12.5 درصد، فرانسه 7.1 درصد، اتریش 11.1 درصد، پرتغال 10.3 درصد، یونان 9 درصد و هلند 11.2 درصد بوده است.

انتهای پیام/
منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896197