nomani
30 آذر 1401 - 10:51

مباحث عقیدتی و بصیرتی در جذب اساتید باید مورد توجه قرار گیرد

رئیس مرکز بسیج اساتید وزارت علوم گفت: درفرایند جذب اساتید برخی مباحث، مباحث عقیدتی و بصیرتی است که باید در این حوزه دقت زیادی صورت گیرد اما متأسفانه در دوره‌هایی به این مسئله توجه نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، رشید جعفرپور در یک برنامه رادیویی در خصوص نفوذ فرهنگی در دانشگاه‌ها و بسترهای وقوع آن اظهار داشت: این نفوذ گاهی به دلیل متون دانشگاهی و کتاب‌های آن رخ می‌دهد. همچنین گاهی نفوذ فرهنگی در محیط‌های دانشگاهی می‌تواند از طریق برخی اشخاص دانشگاهی منتقل شود. در دانشگاه‌ها سه قشر اعضای هیئت علمی، مدیران و کارکنان دانشگاه‌ها و دانشجویان را داریم که بر اساس هر کدام از آنها می‌توان این سه قشر را تعریف کرد.

وی با بیان اینکه عمده علوم انسانی در ایران ترجمه‌ای است، اظهار کرد: این متون مبتنی بر مبانی غربی است که پس از ترجمه، در اختیار اساتید و دانشگاهیان قرار گرفته است. این مسئله سبب شده است نظریات در حوزه علوم انسانی با نگاه‌های سکولار یستی و بعضاً لائیک در فضای کلاس‌ها و درس‌ها منتشر شود. بدون تردید این محتواها نمی‌تواند مسائل کشور را حل و فصل کند.

رئیس مرکز بسیج اساتید وزارت علوم درباره اثرگذاری اشخاصی که در دانشگاه‌ها حضور دارند و می‌توانند منفذی برای نفوذ باشند، بیان کرد: همه انسان‌ها تحت تأثیر اخبار و فضاسازی‌ها می‌توانند قرار گیرند؛ اعضای هیئت علمی ممکن است تحت نفوذ و تأثیر فکری و فرهنگی منابع درسی باشند. باید روی این موضوع دقت زیادی وجود داشته باشد که چه کسانی به عنوان اعضای هیئت علمی انتخاب می‌شوند.

وی افزود: این موضوع اهمیت زیادی دارد که چه مبانی فکری در دانشگاه‌ها تدریس می‌کنند زیرا وقتی یک استاد جذب دانشگاه می‌شود، بیش از ۳۰ سال قرار است تدریس کند و فرزندان این ملت ممکن است تحت تأثیر قلم این اساتید قرار گیرند.

جعفرپور درباره جذب اساتید توضیح داد: بخشی از روند جذب اساتید، علمی و مربوط به رساله‌ها، کتب و مقاله‌های اساتید است. بخش دیگری از فرایند جذب اساتید مربوط به مباحث عقیدتی و بصیرتی است که باید در این حوزه دقت زیادی صورت گیرد اما متأسفانه در دوره‌هایی این مسئله مورد توجه قرار نگرفته است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 924229