nomani
13 آذر 1401 - 09:38

فارس من| خبرخوب برای کشاورزان/ عوارض صادرات گوجه‌فرنگی حذف شد

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی از حذف عوارض صادرات گوجه فرنگی تولید شده در استان بوشهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، تعدادی از مخاطبان خبرگزاری با ثبت سوژه‌ای با عنوان «کمر گوجه کاران بوشهری زیر عوارض صادرات نشکند» خواستار کاهش یا حذف تعرفه عوارض این محصول شدند.

در بخشی از از این خواسته آمده است:  از آنجایی که عوارض صادرات به ازای هر کیلو 6 هزار تومان افزایش یافته است و پایین‌ترین قیمت فروش نصیب کشاورزان است خواهشمند است قبل از شروع فصل برداشت تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت کشاورزان، نسبت به ابلاغیه تجدید نظر صورت گیرد. 

ابراهیم رضایی نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص حذف تعرفه صادرات گوجه فرنگی که خواسته کشاورزان بوده، اظهار داشت: ابتدای هفته گذشته به همراه معاون اقتصادی استاندار، رئیس جهاد کشاوزی استان بوشهر و فرماندار دشتستان راهی مزارع گوجه‌فرنگی بخش بوشکان شدیم. کشاورزان شاکی‌اند چرا که قیمت پایین گوجه‌فرنگی باعث ضرر و زیان آن‌ها شده است و در برخی روستاها مشتری برای گوجه‌فرنگی با قیمت ارزان هم پیدا نمی‌شود. 

وی با بیان اینکه درخواست کشاورزان حذف کامل عوارض صادرات گوجه‌فرنگی است، گفت: میزان گوجه‌فرنگی تولید داخل بیش از نیاز کشور است و عرضه بالای آن، قیمت را کاهش می دهد و تنها راه تسهیل صادرات آن، حذف تعرفه صادرات گوجه‌فرنگی است. با توجه به عوارض فعلی و نیز قیمت تمام‌شده محصول، قیمت خرید آن در مزرعه پایین بوده و کشاورز متضرر می شود ضمن اینکه باز شدن باب صادرات موجب ارزآوری برای کشور نیز می شود.

رضایی بیان کرد: در همین راستا به همراه سه نماینده دیگر استان در مجلس شورای اسلامی، معاون اقتصادی استاندار و رئیس جهاد کشاورزی استان بوشهر با وزیر جهاد کشاورزی  دیدار کرده و درخواست حذف تعرفه صادرات گوجه فرنگی را مطرح کردیم که در نهایت با حذف تعرفه گوجه از سوی وزیر جهاد کشاورزی موافقت شد.

وی افزود:  دستور وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر حذف تعرفه صادرات گوجه‌فرنگی را از بخش‌های مختلف وزارت جهاد پیگیری کردم تا اینکه متوجه شدم نامه وزارت جهاد کشاورزی به سازمان توسعه تجارت رفته و می‌بایست از سازمان توسعه تجارت به گمرک اعلام شود. حوالی بعد از ظهر معاون سازمان توسعه تجارت تماس گرفت و خبر داد که تعرفه جدید به گمرک اعلام شده است.

وی افزود: در روزهای گذشته تعدادی از صادرکنندگان گوجه‌فرنگی تماس گرفتند و گفتند که گمرک در برخی پایانه‌های مرزی تعرفه قدیم را اعمال می‌کند، در ملاقات با رئیس گمرک این مسئله را مطرح کردم، منکر شد، از همان‌جا با برخی مبادی و صادرکنندگان ارتباط گرفتیم و بالاخره پذیرفت و دستور داد که سریعاً مشکل حل شود.

نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در جلسه دیگری با وزیر جهاد کشاورزی که مهمان فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس بود، توصیه کردم که در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری، نظر کشاورزان را نیز اخذ کرده و لحاظ کنند؛ این یک اشکال بزرگ است که عده‌ای به نام کارشناس در تهران بنشینند و بدون اطلاع از نظرات و مشکلات کشاورزان و بدون آشنایی با شرایط زمین و باغ و مزرعه و آب و هوا و... برای کشاورزان تصمیم بگیرند.

پایان خبر/

منبع: فارس
شناسه خبر: 896233